Vývoj metodiky pro stanovení dosahu nebezpečných koncentrací těžkých plynů při chemických haváriích s přihlédnutím k vlivu místních externalit
Nejen v průmyslu, ale také ve stavbách běžné občanské vybavenosti, se lze setkávat s celou řadou nebezpečných plynných látek, které při svém úniku do atmosféry vytvářejí oblak, který klesá k zemskému povrchu, podél něhož se následně šíří. Z fyzikálního hlediska se jedná o plyn, který má vyšší molekulovou hmotnost než vzduch, anebo se nachází ve stavu, kdy má oproti vzduchu významně vyšší hustotu. Jedná se o tzv. těžký plyn. V praxi jsou tyto látky reprezentovány například fluorem, chlórem, chlorovodíkem, oxidem uhličitým nebo plyny skladovanými pod vysokým tlakem nebo v kryogenním stavu, kterými může být fluorovodík, amoniak, kyslík, dusík a další.
Tento projekt se věnuje studiu tohoto fenoménu s cílem vytvořit metodický nástroj určený ke zpřesnění výpočtů dosahů nebezpečných koncentrací těžkého plynu ve složitém terénu městského intravilánu. Stávající modely nedokážou dostatečným způsobem a věrohodně modelovat tyto havarijní situace, což podstatným způsobem znesnadňuje následné navrhování a přijímání vhodných opatření k ochraně obyvatelstva. V důsledku provázanosti s havarijním a zejména krizovým plánování tak dojde k mnohem větší přesnosti ve smyslu připravenosti na situace související s nežádoucím únikem nebezpečných těžkých látek do okolí. Hlavními výstupy tohoto projektu jsou:
— Vypracování přehledové studie k problematice vzniku a šíření těžkých plynů v reálné atmosféře.
— Vypracování analýzy vybraných (reprezentativních) nehod, při kterých došlo k masivnímu úniku těžkého plynu včetně provedení rozboru jejich příčin.
— Vypracování metodiky pro modelování úniku a šíření těžkých plynů v zájmovém území.
Tento projekt (registrační číslo CZ.07.1.02/0.0/0.0/16_025/0000605) je realizován s finanční podporou Evropských strukturálních a investičních fondů, prostřednictvím Operačního programu Praha – pól růstu ČR v rámci čtvrté výzvy Pražského voucheru inovačních projektů. Projekt je spolufinancován Evropskou unií.